Ki ebédelhet ingyen az iskolában a 2024/2025-ös tanévben?
Kell-e fizetni a menzáért a nagycsaládosoknak az általános iskolában? Milyen esetben ebédelhet a gyerek féláron? Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót.
Kell-e fizetni a menzáért a nagycsaládosoknak az általános iskolában? Milyen esetben ebédelhet a gyerek féláron? Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót.
Míg az alsóbb tagozatosok közül szinte mindenki az iskolai menzán ebédel, addig felfelé haladva az évfolyamok között, már lényegesen alacsonyabb ez az arány. Ennek több oka is lehet a menza állapotától kezdve a kevés választékon át, de egy új törvénytervezet némiképp javíthat a helyzeten. Annak is utánajártunk, hogy kell-e számítani áremelkedésre szeptembertől.
Változtatások jöhetnek a közétkeztetés módjában, sőt, van, ahol már tesztelik is az új módszert. Ezzel lényegesen csökkenhet a pazarlás és a gyerekek döntési képessége is fejlődhet.
Elkezdődött az iskola és ezzel együtt visszatértek a rohanós reggelek. Az iskolatáskák bepakolása, felöltözés, házellenőrzés mellett az uzsonnára is oda kell figyelniük a szülőknek. A legtöbben már annak is örülnek, ha nem csak pénzzel küldik el a gyereket, hogy majd a büfében vegyenek valamit. A TikTokon viszont lehet látni néhány elképesztő uzsonnás dobozt – ezeket szinte már művészetnek is lehet nevezni. Nem akarjuk tudni, hogy hánykor kell ehhez kelniük.
Ezzel a közétkeztetés még mindig a legolcsóbb megoldás.
Tavaly átlagosan harminc százalékkal drágult az iskolai menza szeptemberben, akkor a szülők egy része több ezer forinttal magasabb számlákat kapott, mint korábban. Idén azonban nem kell ilyen drasztikus emelkedésre számítani, az étkeztetés módjában ugyanakkor bekövetkezhetnek változások a közeljövőben, sőt, van, ahol már tesztelik is az új módszert.
Átlagosan harminc százalékkal drágult az iskolai menza szeptemberben, a szülők egy része több ezer forinttal magasabb számlákat kapott, mint korábban. Az elszálló élelmiszer- és energiaárak miatt a közétkeztető cégek kiadásai egyre magasabbak, ezért elképzelhető, hogy több településen tovább emelkedhet az iskolai ebéd ára.
A legtöbb szülő az elmúlt napokban kapta meg gyerekei szeptemberi "menzacsekkjét": van, aki havi kétezer, más 11 ezer forinttal fizet többet az iskolai étkeztetéséért, mint az előző tanévben. A menzaárakat az infláció, az elszálló élelmiszer- és energiaárak is hajtják fölfelé, sok cégnél ráadásul emelni kellett a dolgozók bérét, a magasabb benzinárak miatt pedig többe kerül a kiszállítás is.
A kiadásokat a közétkeztető cégek csak áremeléssel tudják kompenzálni, legfrissebb jelzésük szerint szeptembertől egy iskolai ebéd ára az ezer forintot is megközelítheti.
Beszerzési gondok vannak a területen és a folyamatos áremelkedés is problémát okoz. Szeptemberben akár az ezer forintos árat is elérheti a háromszori étkezés díja.
Az AllerGéniusz Egyesület javaslatára az iskolai menzákon valószínűleg nem adnak majd szezámmagot, mogyoró- és dióféléket tartalmazó ételeket.
Egyre kevesebben fizetnek be az iskolai menzára, sok helyen már a felsősök sem az iskolában ebédelnek.
Idén először nem az Eötvös Loránd Tudományegyetem került a HVG felsőoktatási rangsorának élére, hanem a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem.